שיפור מהירות התגובה לגיל השלישי

כידוע  כאשר אנשים בגיל השלישי נפצעים , זמן ההתאוששות שלהם מהפציעה גדול יותר ולפעמים הפציעה אפילו מובילה למוות מסיבות פיזיות ומנטליות. לכן חשוב לעזור להם להימנע מהפציעות הללו מבעוד מועד .

מבוגרים רבים יכולים להימנע מפציעות אילו המהירות תגובה שלהן תשתפר.

מחקרים מראים כי נפילות הן גורם המוות השישי בגודלו בארה"ב. אחד מכל שלושה מבוגרים, מעל גיל 65 עתיד ליפול לפחות פעם בשנה. מתוך כלל הנפילות כ 5% מהן יסתיים בשבר! (בעיקר בצוואר הירך, ובשורש כף היד). שברים אלו מובילים, פעמים רבות לפגיעה קשה בתפקוד העצמאי ולעיתים אף למוות.

נתון חשוב נוסף הוא אחוז הקשישים הנפגעים מתאונות דרכים כהולכי רגל , בישראל בשנת 2008  אחוז הקשישים עמד על כ 10% אך שיעור פגיעותם בתאונות הדרכים היה 42%.

מדוע דווקא קשישים חשופים יותר לנפילות ותאונות דרכים?

ד"ר דודו גולדריי, מנהל מחלקות פנימית ושיקום גריאטרי במרכז הרפואי תל אביב, מסביר: "שכיחות הנפילות עולה עם הגיל ובמתאם למחלות מסוימות. למשל, חולי לב שנוטלים תרופה להרחבת כלי הדם מתחת ללשון. פגשתי קשישים רבים שתוך כדי הליכה הרגישו רע, נטלו את התרופה והמשיכו ללכת כאילו כלום. זאת סכנה, שכן התרופה ניטרוגליצרין עלולה לגרום לירידה פתאומית בלחץ הדם, דבר שמביא בהכרח לנפילה של הקשיש.

סיבות נוספות למעידת קשישים מונה פרופ' אבי עורי, מנהל אגף השיקום במרכז הרפואי רעות בתל אביב ופרופסור לרפואה שיקומית בפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל אביב: "את הנפילות בקרב הקשישים אני מחלק לשלוש קטגוריות: שטח, חושים וסיבות נוירולוגיות. שטח הוא כל מפגע מחוץ לגוף הקשיש שעלול לגרום למעידתו – מהמורה, שיפוע, הפרשי גובה בין המדרכה לכביש, עלייה תלולה לאוטובוס, היתקלות באבן קטנה, משטח לח או רטוב וכו'.

"בקטגוריית החושים אני מתכוון להקהייתם של חושי הראייה והשמיעה, בעיות בשיווי משקל וקהיית חושים הקשורה לתחושה עמוקה. כלומר, החושים שנמצאים סביב המפרקים מעבירים את האינפורמציה באיטיות למערכת התחושתית, דבר שעלול לפגוע אף בשיווי המשקל באוזן הפנימית, מה שכמובן מזמין נפילה. ואילו בקטגוריה השלישית נמצאות כל הסיבות הנוירולוגיות, כגון חולשת הגוף. ידוע ברפואה שכל עשור מעבר לשנה ה-60 מגביר את החולשה ופוגם בשיווי המשקל. השרירים נחלשים ומתקשים להתנגד לכוח הכובד. לא אחת נפילה היא למעשה אירוע משני לאירוע לבבי או מוחי שעובר הקשיש".

במחקר שנערך במכון לחקר התחבורה בטכניון צוינו סיבות נוספות מדוע קשישים פגיעים יותר בתאונות דרכים.


מאפיינים קוגניטיביים:

  1. הערכת מהירות ותפיסת מרחק – קשישים מתקשים להעריך נכון את זמן/ מרחק עד   להגעת הרכב.
  2. מהירות התגובה איטית- ישנה האטה במהירות התגובה בייחוד במצבים מסובכים ומורכבים.
  3. קשב וריכוז- נפילות קשב וירידה בכושר הריכוז עלולות למנוע מהם לשים לב שהרכב מתקרב.
  4. קבלת החלטות ותכנון- קיימת ירידה במהירות קבלת ההחלטה וביצוען ולכן מצטמצם המרווח הבטוח לחצייה.

 מאפיינים פיזיים:

  1. מגבלות בריאותיות- כגון הליכה איטית שמאריכה את משך שמן החצייה.
  2. הרעה בראייה – שדה הראייה משתנה , פגיעה בחדות הראייה, רגישות לסנוורים.
  3. הרעה בשמיעה- כ30% מבני 65+ סובלים מאובדן חלקי או מלא בשמיעה.

 לשמחתנו קיימת דרך לעזור וזאת ע"י עבודה על שיווי המשקל , דימוי מצבי נפילה ,העלאת המודעות , חיזוק השרירים המייצבים ותרגילים שמגרים את המוח ועל ידי כך שיפור הריכוז.