טרשת העורקים

טרשת העורקים מהווה אחד מהגורמים העיקריים לתמותה בעולם המערבי.
טרשת העורקים היא תהליך שבו מתפתחים משקעים בדפנות של העורקים שלנו.
השומנים, הסידן, ותאים שנהרסו נדבקים לדפנות של העורק. אט אט יש חסימה מלאה או חלקית והדם לא יכול לזרום ולהעביר חמצן אל שאר האיברים. האזור שנפגע הוא האזור שאליו הדם לא מגיע – יכולה להיות טרשת עורקים ברגליים המובילה לקשיים בהליכה, טרשת עורקים המובילה להתקף לב, אירוע מוחי וכן פגיעה בעצב הראייה.
טרשת העורקים מתפתחת כבר מגיל צריך ואפשר להגיד שהיא נמצאת אצל כולנו, אך יש גורמי סיכון שמאיצים את המחלה.

מהם גורמי הסיכון?
• תזונה – לשים לב מה הורינו אוכלים – יש להימנע ממוצרי מזון המכילים שומן רווי (כמו מרגרינה רוויה בשומן) ושומן טראנס. להקפיד על אכילה מופחתת של בשר, ביצים וחמאה (הפחה זו תסייע גם להורדת הכולסטרול).
• עישון – אחד הגורמים המסוכנים ביותר! מזרז מאוד את התפתחות טרשת העורקים
• עודף משקל – בעיקר בבטן
סוכרת ולחץ דם גבוה
• צריכת אלכוהול מוגזמת – יותר ממשקה אחד ביום לנשים ויותר משניים לגברים
חוסר בפעילות גופנית קבועה- הלב שלנו הוא שריר – אם הורינו יבצעו פעילות גופנית באופן קבוע שריר הלב מתחזק ובכך כל פעימה חזקה יותר ומזרימה יותר דם.

- מומלץ לבצע פעילות אירובית בגיל השלישי הכוללת לדוגמא הליכה, שחייה, ריקוד – כל דבר שיגרום לדופק של הלב לעלות מעט.

- כמה להתאמן? בין שלוש לחמש פעמים בשבוע בין חצי שעה לחמישים דקות בכל פעם.

יש לשים לב שההמלצות הן כלליות ואם אחד מההורים סובל ממחלה חשוב מאוד להיוועץ ברופא לפני תחילת הפעילות הגופנית!! בייחוד כשמדובר בקשיי נשימה ובאי ספיקת לב

אם ההורים שלכם סובלים מטרשת עורקים ברגליים סביר להניח שהם סובלים מקשיי הליכה ומכאבים רבים. פעילות שניתן לבצע על מנת להקל על הכאב ולשפר את ההליכה היא ללכת ארבע דקות ולנוח דקה. בזמן המנוחה הכאב ברגליים יפחת ואז הם יוכלו להמשיך ללכת. הם יכולים להמשיך ככה במשך 30 עד 50 דקות.