ניתוחים במפרקים שונים כמו הברך, הירך והקרסול

מבוגרים רבים שואלים אותי לגבי ניתוחים במפרקים שונים כמו הברך, הירך והקרסול
אלו השאלות ששאלתם ותשובותיי:
 1. האם כדאי לעבור את הניתוח?
 2. האם הוא יעזור ולא יכאב לי יותר?
 3. כמה זמן לוקח להחלים ממנו?
אני אתייחס בתשובתיי לניתוחים שנעשים בעקבות שחיקת סחוס בברכיים:
כשרופא ממליץ למטופל לגשת לניתוח הוא בדרך כלל עושה את זה לאחר שהוא הציע לו פתרונות אחרים והמטופל עדיין מתלונן על כאבים.
הפתרונות שעליהם אני מדברת הם:
 • מדבקות להקלה על כאבים
 • תרגול לחיזוק המפרק
 • זריקות קורטיזון או חומצה היאלורונית
 • חימום עמוק על ידי גלים קצרים או לייזר.
אם כבר ניסית את כל הדברים הללו וזה לא עזר אז כדאי לשקול ניתוח.
אבל לפני שקובעים תור לניתוח חשוב להבין מה יבצעו בניתוח, מה אחוזי ההצלחה שלו ומה תהליך ההחלמה הנדרש:
ארטרוסקופיה-
ניתוח שמטרתו להבין ממה נובע הכאב  ולפי זה יוחלט מה יהיה המשך הטיפול.
מה יבוצע בניתוח: המנתח יבצע 2 חתכים קטנים בקדמת המפרק ויחדיר דרך אחד מהם מים פיזוליוגים כדי לפתוח את מרחב המפרק, בנוסף הוא יחדיר צינורית המכילה מצלמה זעירה המחוברת למסך בחדר הניתוח. בחתך השני יוכנסו מכשירי הניתוח.
במהלך הניתוח מחפש המנתח את הסיבה לכאבים במפרק.
 • במידה ונמצא קרע במניסקוס, המנתח יוציא אותו בכדי ליישר את פני השטח. לפעמים הוא אפילו יסיר את המניסקוס כולו.
בסוף הניתוח מוציא המנתח את המים הפיזיולוגים ותופר את החתכים.
אחוזי ההצלחה נחשבים לטובים, אך כמו בכל ניתוח גם כאן יכולים להיות סיבוכים ולכן חשוב לתת לרופא ולמרדים את כל הנתונים הביראותיים הרלוונטים.
*ההתאוששות מניתוח ארתרוסקופיה היא מהירה יחסית. בד"כ אחרי מספר שעות המטופל כבר יוכל ללכת בעזרת קביים. מומלץ בשלושת הימים הראשונים להעזר בקביים על מנת להוריד רמת העומס מהמפרק, לאחר מכן תהיה חזרה הדרגתית לפעילות.
חזרה לפעילות מלאה עד חודש וחצי מיום הניתוח.
החלפת מפרק-
מה יבוצע בניתוח: בניתוח המנתח יפריד בין עצם הירך לעצם השוק וינסר את החלקים הפגועים. לאחר מכן הוא ישייף את העצמות לזווית הרצויה כדי שיתאימו לתותב. בהמשך, המנתח יעגן את התותב בעזרת דבק חזק. לפני שהמנתח יתפור את החתך הוא יבדוק שניתן להזיז את המפרק בכל טווחי התנועה ויבדוק את יציבותו. במידה והמפרק יציב ומתפקד כמו שצריך הוא יתפור את החתכים ויחבוש את המפרק.
אחוזי ההצלחה: כ- 95% מהמנותחים מספרים על הקלה בכאבים. חשוב לזכור שלמפרק המלאכותי ישנה שחיקה טבעית אפילו בשימוש מתון.
*ההתאוששות ארוכה יחסית וכוללת אשפוז של 4 עד 7 ימים. במהלך האשפוז המטופל יצטרך להניע את כפות הרגלים על מנת למנוע התפתחות של קרישי דם.
לאחר האשפוז המטופל יקבל טיפולים פיזיותרפים למשך 10 שבועות. לרוב ניתן לחזור לתפקוד יומיומי רגיל עד מתון לאחר 3-6 שבועות ולנהיגה לאחר 4-6 שבועות מהניתוח.
 .
לאחר שהבנו מה עושים בניתוח נראה שעל פניו כדאי לגשת לניתוח אבל יש כמה דברים שחשוב לזכור:
 • בכל ניתוח יש סיכון- ב  1%-2% מהניתוחים מתרחשים סיבוכים כמו דימומים, נזק למפרק, קרישי דם, נזק לסחוס, קרעים ברצועות, פגיעה בכלי הדם או העצבים וזיהומים.
 • בכל ניתוח בו מבצעים הרדמה יש סיכונים כמו- חנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם, צניחה של הדופק, נזק לשיניים או למיתרי הקול בעקבות החדרת צינורות לקנה הנשימה.
 • התוצאות של הניתוח לא תמיד כמו שאנחנו מצפים- הרבה פעמים אנשים ניגשים לניתוח ומקווים שבסיומו לא יהיו להם כאבים כלל, לצערי זה לא תמיד המצב, ברוב המקרים הכאבים פוחתים אך לא נעלמים.
 • פעמים רבות הכאבים חוזרים לאחר מספר חודשים- מכוון שהמטרה של הניתוח היא שנמשיך לתפקד, קיימים שינויים שחיקתיים אפילו מפעילות יומיומית.
 • חשוב לדעת ששינויים ניוונים כמו אוסטאוארטריטיס (דלקת כתוצאה משחיקה במפרק) מתפתחים יותר בברכיים שהוצא מהם המניסקוס.
 • ההחלמה מהניתוח מאוד חשובה – הרבה אנשים מצפים שההחלמה תהיה קלה ופשוטה אך היא כרוכה בכאבים ובאחריות מאוד גדולה של המטופל להניע את המפרק כמה שיותר על אף הכאבים.
ועל ההחלמה מהניתוח חשוב לי לפרט:
למי ששמע את הסיפור על אמא שלי יודע שהיא עשתה ניתוח להוצאת הסחוס בברך ואחרי 12 פגישות של פיזיוטרפיה היא עדיין לא חזרה ללכת אפילו שלפני הניתוח היא כן הלכה. הסיבה שזה קרה היא, שהיא ביצעה תרגילים לרגל רק בזמן הפיזיוטרפיה ובימים שהיא לא הייתה בפיזיו' היא הפעילה מעט מאוד את הברך כי מאוד כאב לה ( למרות שהיא לקחה משככי כאבים).
בנוסף מכיוון שהיא הלכה לפיזיוטרפיה בקופה ולצערי מטעמי עומס בקופות החולים הם נאלצים פעמים רבות לקבל כמה מטופלים בו זמנית ולא יכולים להישאר להשגיח על כל אחד בנפרד, רוב הפעמים לא הייתה לידה השגחה ובקרה האם היא מבצעת את התרגילים נכון וכך קרה שלאחר 12 שבועות היא עדיין לא יכלה ללכת.
זה מה שקורה להרבה אנשים לאחר ניתוחים, הם מצפים שההחלמה תהיה יותר קלה ממה שהיא באמת ואז בעצם הם לא מחלימים כמו שצריך מהניתוח ובמקום שהוא יקל עליהם הם חווים תסכול כי עכשיו הם מתמודדים גם עם הכאבים של הניתוח.
לסיכום:
לפני שקובעים ניתוח כדאי למצות את כל האפשרויות. אם אתם לא בטוחים האם יש עוד משהו שאתם יכולים לעשות ורוצים להתייעץ איתי רשמו לי כאן את שאלתכם ואחזור אליכם עם תשובה.
אם גם אתם עשיתם ניתוח שתפו אותנו 
שנהיה בריאים
רקפת